Jak na lov kapra v českých vodách

Kdo z nás by si nechtěl ulovit jednou za čas kapra, o kterém snad slyšel každý Čech ať rybář, příležitostný lovec nebo kdokoliv kdo má chuť rybařit. V dnešním článku se podíváme na pár základních rad, kterým byste měli věnovat pozornost, pokud se rozhodnete k lovu kapra v českých vodách.

Nyní se pojďme podívat na kapra obecného trochu z širší perspektivy. Kapr obecný je vůbec první rybou chovanou a má tak své neopomenutelné místo v celé akvaristice. Kapr je největší kaprovitá ryba žijící ve vodách celé české republiky, má obrovský význam pro hospodářství, neboť jeho využití může být nejenom jako potrava ale také jako estetický doplněk např. do zahradního jezírka.

Pověstná „hloupost“ kapra je všeobecně rozšířený omyl, neboť opak je pravdou, kapr je velmi chytrá ryba. Toto tvrzení kapr dokazuje svou vysokou bojovností při lovu, která vychází z jeho mohutné muskulatury. Většina rybářů považuje lov kapra za obtížný a z toho důvodu řadí kapra obecného do popředí zájmu ulovit tak větší a větší kaprovitou rybu. Nyní jsem si pro Vás připravil pár rad pro úspěšný lov.

Výběr loviště

Začneme výběrem loviště, jenž je nejdůležitější věcí v celém procesu lovu kapra. V dnešní době je velmi mnoho možností výběru revíru. V základu se rozlišují na veřejné a soukromé. U soukromých revírů je větší šance na větší úlovek ale také různé druhy poplatků. Na druhé straně jsou zde veřejné revíry, kde je možné chytat buď bez omezení, nebo s potřebným rybářským povolením, které vydává oblastní svaz rybářů. Obecně platí vybírat si revíry, jenž svou rozlohou nepřevýší 13hektarů, nebo výborná jsou slepá ramena řek, vždy platí pravidlo, které tvrdí „čím menší plocha lovu tím větší šance dobrého lovu“. Pokud již máte vybraný revír dalším krokem je výběr konkrétního místa k lovu, nejlépe je začít tam, kde se kapři seskupují do větších skupin. Tyto místa je možné najít prostřednictvím hojně rozšířené vodní flory a potencionálních úkrytů pro kapra v podobě větší hloubce vody a rozmanitější struktuře dna, výborné jsou např. potopené kmeny stromů. Projděte si celý revír a obhlédněte si vodní plochu, pozorujte pohyb ryb a vyberte si dvě až tři místa, na kterých zkuste lovit samozřejmě v závislosti na úspěchu, pokud bude již první místo bohaté na „záběry“ ryb stěhovat se na další místo nemusíte.

Výběr místa také přizpůsobte k tomu, aby hladina hluku byla co nejnižší, kapr je velmi plachá ryba a sebemenší hluk rybu vyplaší. Dalšími nepříznivými situacemi, jenž mohou nastat je nepříznivé počasí nebo příchod dalších rybářů nebo kolemjdoucích. Proto je výběr místa lovu tak důležitý, snažte se předejít alespoň výše zmíněných negativních jevů a úspěšný lov Vás nemine. Nyní, když máme místo k lovu vybrané je čas na výběr a použití návnady.

Výběr návnady a nástrahy

Návnada a nástraha musí být pro kapra lákavá, pokud chceme kapra ulovit, musíme mu připravit kvalitní nástrahu, které neodolá. Pravidlem návnad a nástrah je vždy použít vysokou kvalitu a správný postup vázání. Pár kousků nástrahy rozmístíme okolo návnady, tím upoutáme pozornost ryb v blízkém okolí. Jako nástrahu použijte celé kousky boilie v reflexní síťce nebo jiným způsobem označené. Pro návnadu použijte již nadrcené boilie. Nyní Vám již nic nebrání v lovu, stačí jen nahodit a trpělivě čekat.

Výběr a správné použití výbavy na lov

Zatímco trpělivě čekáte na první „zátah“ můžeme se zatím podívat na výběr a použití výbavy na lov. Do tohoto okruhu se řadí hlavně výběr správných vlasců, háčků a prutů. Volba správného druhu vlasce, vychází hlavně z prostředí, kde lovíme, když je vodní plocha a dno bez větví a spadaných stromů zvolíme vlasce tenčí a naopak. Co se týče montáží, nejvhodnější je jednoduchá montáž, kdy navážeme vlasec na háček a návnadu umístíme přímo na hrot háčku. Háčky vybíráme podle velikosti lovených ryb, nejvhodnější jsou háčky střední velikosti. Co se týká, výběru správného druhu prutů je zde velká škála obecně se pruty kupují, dle velikosti chytaných ryb proto je vhodné při pořizování nového prutu zvážit jaké ryby budete chtít lovit. Větší pevnější pruty jsou vhodné na velké vodní plochy na druhé straně menší pruhy, jsou vhodné do hustě zalesněných břehů nebo do situace, kdy břeh je velmi členitý.

Nakonec bych Vám chtěl popřát hodně úspěchů při rybaření, které vás naučí nejen trpělivosti, ale také vás odmění tím známým nezapomenutelným pocitem vítězství ze souboje s kaprem. Nezapomínejte se, chovat k rybám s respektem, nikdy nevíte kolikrát, tuto rybu po jejím propuštění do volné přírody ještě chytnete.

A jak chytáte kapry vy? Napište nám vaše zkušenosti a rady do komentáře.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*