Tloušti z řek

V říjnu je skutečně skvělý čas pro nás rybáře. I když je venku často veliká zima, ryby berou a to takřka na cokoliv. Já jsem se rozhodl, že na podzim podniknu alespoň jednu výpravu na tlouště a podělím se s vámi o to, jak je rád lovím.

Tloušť je v našich řekách velice podceňovaná ryba. Řada rybářů ho považuje za rybu podřadnou a zbytečnou. Pravdou je, že tloušťům se v našich řekách prostě daří. Ať už se jedná o malou říčku či veliké toky, tloušti tam zkrátka jsou. Důvodem proč je tak moc rád lovím je to, že jsou to nesmírně opatrné ryby. Zejména pak větší kousky prchají ihned poté, co přijdete k řece. Proto je důležité pohybovat se co nejopatrněji a potichu.

Na co a jak tlouště lovím?

Tak nejprostěji, jak to jen jde. Jediné co k jejich lovu používám je udice a naviják s 0,20 vlascem. Na konec vlasce pak uváži jeden háček a kouzlo je hotovo. Jako nástrahu použiji to nejlepší, co na tlouště je – třešeň. Možná si říkáte, kde na podzim sehnat třešně. Stačí si jich pár v létě zamrazit a máte po problému. Z vlastní zkušenosti vím, že na čerstvou třešeň berou lépe, ale tento rozdíl je minimální. Lze použít i jiné nástrahy, například žížalu či housku. Menší tloušti pak dobře reagují i na rotačky nebo mušky, hlavně v proudu.

Samotný proces rybolovu se zdá poněkud primitivní, ale opak je pravdou. Velikou výhodu budete mít, pokud chytáte v čistých a průhledných vodách. Pak není co řešit. Stačí nahodit třešeň do vody a sledovat, jak se po ní tloušti můžou doslova utlouct. V takové případě je možné si tlouště dokonce i vybírat dle velikosti. Mě samotnému se párkrát podařilo škubavými pohyby odradit menší tlouště, aby po třešni mohl skočit větší, protože pokud na daném místě chytnete jakoukoliv rybu, musíte počítat s tím, že větší tlouště chvíli neuvidíte.

Pokud však voda čistá není, musíte se spolehnout na vaše instinkty. Záběr poznáte podle toho, že se vlasec začne prudce a rychle napínat. Problém však může nastat, když chytáte v silnějším proudu. Pak už skutečně musíte mít dobré oko, abyste záběr poznali. Mějte na paměti, že tloušť se vrhá po všem co spadne do vody, proto také můžeme záběr očekávat ihned po nahození. Sekat je dobré hned, jakmile si myslíte, že máte tlouště na háčku. Jinak by hrozilo, že tloušť třešeň spolkne hluboko a zbytečně tak rybu poraníte.

Takto se dají chytat větší tloušti na malých řekách, kde nemusíte nahazovat moc daleko. Třešeň se pak zvolna nechává unášet proudem do místa, kde si myslíte, že bude váš vysněný jelec. Zkoušel jsem chytat větší tlouště na žížalu, vláčecí nástrahy a podobně, ale nikdy o ně neměli zájem. Dokonce i na plavanou, kdy jsem přidal do montáže navíc splávek, nebyl takový úspěch i přesto, že jsem chytal stále na třešeň.

Proto považuji techniku s jedním háčkem a třešní za tu vůbec nejlepší a také nejjednodušší, jakou můžete na lov tloušťů použít.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*