Začínáme s rybařením aneb co je dobré vědět, než vyrazíte k vodě

Rybolov je sport s dlouholetou tradicí a s neupadajícím zájmem jeho nadšenců. Nejen že si při něm skvěle odpočinete, ale také zažijete neopakovatelné zážitky a při zdolávání velké ryby pocítíte obrovský příval adrenalinu. Pokud si myslíte, že rybařina je tím pravým koníčkem pro vás, čtěte dál a jistě se dozvíte mnoho užitečných rad do začátku.

Bez papírů to nepůjde

Stejně jako nemůžete řídit auto bez potřebných papírů, tak nemůžete ani rybařit bez patřičného povolení. Na území České republiky funguje Český rybářský svaz a pod ním sdružené jednotlivé organizace, které vydávají povolenky k lovu. Abyste se stali členem takové organizace, jednoduše musíte najít nejbližší rybářskou organizaci ve vašem okolí a požádat ji o vaše začlenění.

Co se jednotlivých papírů týče, tak jsou tři – rybářský lístek (platný až na několik let), členská legitimace (slouží jako kontrola o zaplacení členského příspěvku a vrácení povolenky) a povolenka k lovu (do ní se zaznamenávají vaše vycházky k vodě, úlovky a kontroly rybářskou stráží). Dalším užitečným, ale u vody nepotřebným “papírem“ je rybářský řád, ve kterém najdete veškerá pravidla, která byste měli znát zpaměti. Dále bych zmínil, že povolenky se dělí na celosvazové (lze rybařit na všech revírech v ČR) a územní (lze rybařit jen na konkrétním území, např. Východní Čechy) a dále na pstruhové a mimopstruhové.

Cena povolenek je pak různá podle jednotlivých organizací. Někde nabízejí dokonce studentské / důchodcovské slevy. Každý rok musíte zaplatit povolenku (cca 1200 – 2200 Kč), známku (cca 500 Kč), případně neodpracované brigády (cca 1000 Kč). Ceny se různí v závislosti na typu povolenky a věku (děti mají ceny výrazné nižší).

Vybavení do začátku

V základu rozlišujeme 3 druhy rybolovu – na položenou, na plavanou a přívlač (+ muškaření). Podle toho, jaký způsob lovu si vyberete se bude odvíjet i vaše výbava. Je dobré si vyzkoušet každou z těchto metod a zjistit, která se vám líbí nejvíce. Pokud rádi sedíte u vody a nechcete se příliš hýbat, bude pro vás nejlepší lov na položenou. Pokud chcete alespoň trochu pohybu (minimálně zaměstnat ruce a zrak) vyzkoušejte lov na plavanou a pakliže nevydržíte chvíli sedět, zvolte si lov přívlačí. Vybraná metoda lovu ovlivní vaše úlovky (např. pstruha chytíte mnohem snadněji na přívlač než na položenou).

Rybářský řád vám ukládá za povinnost u sebe vždy mít metr, vyprošťovač háčku a podběrák. Alfou a omegou vaší výbavy bude prut, naviják a vlasec. Asi nemá cenu rozebírat, který prut a naviják si máte pořídit. Nejjednodušší bude, když půjdete do rybářských potřeb a zeptáte se prodejce na vhodnou sestavu do začátku a on vám jistě rád poradí. Dále budete potřebovat nějaké háčky (různé    velikosti), broky, splávky (pro lov na plavanou), olůvka, krmítka (pro lov na položenou), karabinky a případně umělé nástrahy pro lov přívlačí.

Kde chytat

Chytat můžete všude tam, kde to umožní rybářský řád s ohledem na váš druh povolenky. Nezapomínejte na povolenou dobu lovu, která se liší v různých měsících, popř. i na další omezení, která jsou zaznamenána v rybářském řádu u konkrétního revíru.

Zpravidla máme 2 druhy revírů – stojaté (rybníky, přehrady) a tekoucí (řeky, potoky) vody. Každý revír má své vlastní kouzlo a vlastní osazenstvo ryb. Takového kapra, cejna či plotici najdete většinou v každém rybníku. Řeky pak obývají především pstruzi, tloušti nebo okouni. Ryby se snažte hledat na zajímavých místech (např. v okolí spadlých větví, kamenů).

Na co chytat

Každé rybě chutná něco jiného. Pro všežravé ryby jsou univerzálními nástrahami pečivo, žížaly, aromatické výrobky (např. foukaná kukuřice) a červy. Pro dravce pak volíme živé ryby či jejich umělé imitace. Abyste zvýšili svojí šanci na úlovek, můžete okolí vaše lovného místa zakrmit různými návnadami. Používají se především různé komerční směsi šrotů nebo pečivo rozházené po hladině.

Ať už si vyberete kteroukoliv z metod rybaření, nezapomínejte, že k ulovené rybě se musíte chovat co nejšetrněji a s úctou. U vody byste měli být potichu a nedělat nepořádek. V posledních letech se navíc rozšířil trend “chyť a pusť“, který dbá na to, aby v našich českých vodách bylo v následujících letech ještě vůbec co lovit. Proto zvažte, zda je opravdu nutné od vody brát každou chycenou mírovou rybu. Doma vás za to sice pochválí (možná), ale pocit z toho, že jste zdolané rybě darovali život, je k nezaplacení.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*